Co je to Square Dance

O jaký tanec se jedná?

Jde o tanec, který vznikl v Americe. Tančí se ve čtverylkách (čtyři páry tvoří dohromady čtverec) podle anglické nápovědy, kterou do hudby říká nebo zpívá člověk, kterému se říká „caller“. Při tanci se hlavně chodí, není třeba si zapamatovat celý tanec. (viz ukázka)

Pro jakou věkovou skupinu je tento tanec?

Square dance mohou tančit všichni od dětí po seniory. Protože s dětmi se pracuje trochu jiným způsobem, v našem klubu přijímáme pouze tanečníky od 15 let.

Neumím vůbec tančit, vadí to?

Nevadí, protože při Square dance se člověk pohybuje obyčejnou chůzí.

Nemám tanečního partnera.

Nevadí. Ve čtverylce většinou každý tanečník tančí sám za sebe. Takže pokud nemáte partnera, vůbec to nevadí a bude vás víc.

Neumím anglicky, je to problém?

Není to problém, stačí se pouze naučit názvy figur.

Na jakou hudbu se tančí?

Tančí se takřka na jakoukoliv hudbu – od amerického country po moderní hudbu.

Potřebuji nějaké speciální oblečení?

Na pravidelné schůzky se většinou chodí tančit „v civilu“. Dámy mohou nosit sukni, ale není to podmínkou. Pro slavnostnější účely, nebo na nějakou společnou taneční akci s jinými kluby, nosí pánové dlouhé kalhoty a košili a dámy sukni přibližně ke kolenům s bohatou spodničkou a halenu či tričko.

Jakým způsobem probíhá vlastní výuka?

Na začátku se vždy vysvětlí a ukáže nová figura a ta se potom procvičuje, dokud ji všichni nezvládnou. Postupně se přidávají další a další figury. Pokud někdo nestíhá, nebo něčemu nerozumí, není problém zastavit a vše znovu vysvětlit. Nemusíte se obávat, že to nebudete zvládat. Stačí pravidelně chodit na schůzky a dávat pozor.

Má Square Dance nějaké taneční úrovně? Lze se někam posunovat?

Ano, je zde mnoho úrovní. Každá úroveň obsahuje určitý počet figur. Pokud zvládnete základní program – „Basic“ – můžete postupovat dál a přibrat si další skupinu figur – „Mainstream“. A tak to jde stále dál. Nejvyšší úrovně lze dosáhnou až po mnoha letech a v naší republice ji tančí pouze několik lidí. (zde můžete najít definice figur)

Účastníte se soutěží? Děláte předtančení?

Soutěže ve Square dance se nepořádají, tančíme pouze pro zábavu. Náš klub žádná předtančení nedělá.

Tančí se tento tanec i mimo naši republiku?

Tančí se po celém světě (Německo, Amerika, Japonsko …) a díky anglické nápovědě může být ve čtverylce každý tanečník z jiné země a bez problémů si spolu zatančí.

Setkáváte se i s jinými kluby?

Ano, konávají se taneční akce – většinou víkendové – kam se jezdí nejen tančit, získávat zkušenosti, ale i bavit se – viz  Kalendář akcí a Adresář klubů (odkazy se otevřou v novém okně).